top of page

Životopis

Barytonista Martin Vodrážka vystudoval Hudební fakultu Akademie Múzických umění v Praze jako poslední žák legendární dramatické sopranistky prof. Naděždy Kniplové, dále se školil u uznávaného italského pedagoga Paola De Napoli a brazilského barytonisty Miguelangela Cavalcantiho. Byl vítězem soutěže National Association of Teachers of Singing v USA, laureátem Mezinárodní pěvecké soutěže Imricha Godina a finalistou a držitelem čestného uznání souěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

 

Nahrával pro Český rozhlas a Českou televizi. Koncertoval řadě evropských zemí, St. John’s Smith Square v Londýně, v Paříži, Německu, Rakousku, na Slovensku. V Itálii debutoval v létě 2013 zahajovacím koncertem Festivalu Rovereto Mozart.

 

Jeho operní role zahrnují Hraběte i Figara ve Figarově svatbě, Guglielma v Cosi fan tutte, Calendera v Gluckově opeře Poutníci do Mekky nebo Vodníka v Rusalce. Martin Vodrážka je zván k sólům oratorií, mezi jinými Dvořákova Stabat Mater, Te Deum, Requiem G. Fauré, Poslední slova Krista T. Duboise. Intenzivně se věnuje písňové tvorbě. Mezi klavíristy spolupracuje s Pavlem Voráčkem, Marcelem Javorčekem, Vojtěchem Spurným, Milošem Orsonem Štědroněm, spolupracoval m.j. s dirigenty Lukášem Kovaříkem, Leošem Svárovským, Ondřejem Vrabcem, Petrem Louženským, Tomášem Židkem, Romanem Válkem, Donkou Mitevou. Byl sólistou Collegium Musicum Berlin, Filharmonie Hradec Králové, Harmonia Delectabilis, Ensemble Guilleume, Jinřichohradeckého symfonického orchestru, Bumova komorního orchestru a dalších těles.

 

Od sezóny 2013 / 14 vystupuje pravidelně v pražském Studiu Hrdinů ve dvojroli multižánrové inscenace románu Thomase Manna Krev Wälsungů jako Arenhold a Wotan ve finálním výstupu z opery Valkýra, Wotanově loučení. 

Martin Vodrážka
bottom of page